Migrena - objawy w zależności od rodzaju. Jak sobie radzić z migreną? (2024)

SPIS TREŚCI

  • Czym jest migrena?
  • Jakie są objawy migreny w zależności od jej rodzaju?
  • Jak odróżnić objawy migreny od bólów głowy?
  • Objawy migreny – aura
  • Objawy migreny – ból
  • Objawy migreny – depresja, drażliwość lub podniecenie
  • Objawy migreny – problemy ze snem
  • Objawy migreny – zatkany nos lub łzawiące oczy
  • Objawy migreny – chęć spożywania określonych pokarmów
  • Objawy migreny – częste oddawanie moczu
  • Objawy migreny – ziewanie
  • Objawy migreny – nudności lub wymioty
  • Objawy migreny – nadwrażliwość na światło i dźwięk
  • Objawy migreny – problemy z mówieniem
  • Objawy migreny – słabość po jednej stronie ciała
  • Objawy migreny – drętwienie lub mrowienie
  • Objawy migreny – zawroty głowy lub podwójne widzenie
  • Objawy migreny – objawy podobne do kaca
  • Kiedy udać się do lekarza z objawami migreny?
  • Jak diagnozować objawy migreny?
  • Jak leczyć objawy migreny?
  • Czy można uniknąć objawów migreny?
  1. Objawy migreny mogą obejmować ból głowy, nudności, światłowstręt, zawroty głowy i tzw. epizody migrenowe
  2. Migrena może mieć różne przyczyny, nasilenie i częstotliwość, a jej objawy mogą być różne dla różnych osób
  3. Rodzaje migreny obejmują migrenę z aurą, cichą migrenę (bez bólu), migrenę hemiplegiczną i migrenę siatkówkową
  4. Zanotowanie objawów i ich czasu wystąpienia może pomóc w identyfikacji epizodów migreny
  5. Sprawdź, jak twój styl życia wpływa na zdrowie. Wypełnij ankietę i poznaj swój Indeks Zdrowia
  6. Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Czym jest migrena?

Migrena jest schorzeniem powodującym silne bóle głowy, które mogą powodować szereg innych objawów, takich jak nudności, światłowstręt lub zawroty głowy. W przypadku migreny można również mówić o tzw. epizodach migrenowych, czyli atakach bólu, które mogą utrzymywać się przez dłuższy czas (nawet do kilku dni). Z tego też powodu migrena i jej objawy mogą mieć poważny wpływ na codzienne życie danej osoby, w tym na jej zdolność do pracy lub nauki.

Warto również wiedzieć, że migrena może wpływać na ludzi na różne sposoby, a przyczyny, nasilenie, objawy i częstotliwość choroby także mogą być różne. Część osób może mieć więcej niż jeden epizod w tygodniu, podczas gdy inni mają je tylko sporadycznie. Zdaniem badaczy epizody migrenowe często występują u osób w wieku 18–44 lata, ale mogą wystąpić w dowolnym momencie, także w dzieciństwie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Jakie są objawy migreny w zależności od jej rodzaju?

Warto wiedzieć, że to, jakie objawy migreny możemy odczuwać, zależy od jej rodzaju.

Klasyczna postać migreny zaczyna się od tzw. aury, dlatego też inną nazwą tej migreny to migrena z aurą. Czym jest aura? To jeden z objawów migreny, który pociąga za sobą zmiany w sposobie, w jaki widzimy.

W czasie migreny z aurą możemy więc zobaczyć migające światła, kolory, wzory lub cienie. Możemy także tymczasowo utracić część pola widzenia (np. widzenie boczne). Oprócz tego możemy doświadczyć dziwnego kłucia, pieczenia lub mieć osłabienie mięśni po jednej stronie ciała. Możemy mieć problemy z mówieniem/komunikowaniem się lub czuć się przygnębionymi, rozdrażnionymi i niespokojnymi.

Przyjmuje się, że aury trwają około 15 do 30 minut i mogą wystąpić przed lub po bólu głowy. Czasami ból i aura nakładają się na siebie lub ból w ogóle nie występuje. Sam ból może też występować po jednej stronie głowy lub po obu jej stronach. Co więcej, czasem migrena może pojawić się bez aury.

Objawy cichej migreny

Cicha migrena (lub po prostu migrena bez bólu głowy) charakteryzuje się tym, że powoduje odczuwanie innych objawów migreny, ale nie bólu. Oznacza to, że możemy nie odczuwać typowego bólu migrenowego wokół oczu i skroni. Ten typ migreny może nawet obejmować fazę aury. Możemy także odczuwać taką samą wrażliwość na światło i dźwięk jak w przypadku typowej migreny.

Objawy migreny hemiplegicznej

Migrena hemiplegiczna powoduje osłabienie jednej strony ciała, podobnie jak w przypadku udaru. Objawy te są jedynie tymczasowe. Obszary ciała dotknięte osłabieniem mogą obejmować twarz, ramię lub nogę a osłabienie może trwać od godziny do nawet kilku dni. Najczęściej jednak ustępuje w ciągu 24 godzin. W przypadku tego typu migreny ból głowy może wystąpić przed osłabieniem lub po nim.

Objawy migreny ocznej

Migrena siatkówkowa (zwane także migreną oczną) – w tym rodzaju migreny objawy obejmują problemy ze wzrokiem, a nawet ślepotę w jednym oku. Objawy te nie trwają jednak długo i mogą wystąpić przed lub po bólu głowy. W przypadku tego rodzaju migreny zaleca się najszybszy kontakt z lekarzem.

Objawy bólów głowy mylonych z migreną

Warto również wiedzieć, że istnieją pewne rzadkie rodzaje bólu głowy, które są często mylone z bólami migrenowymi, jednak nie są migrenami.

  1. Samoistny kłujący ból głowy (z ang. idiopathic stabbing headache, ice-pick pain) – powoduje charakterystyczny kłujący ból wokół oczu i skroni. Te przeszywające bóle mogą pojawiać się wielokrotnie w tym samym miejscu lub za każdym razem przeskakiwać w inne obszary. Ból głowy może wystąpić w dowolnym momencie i bez ostrzeżenia.
  2. Klasterowe bóle głowy – bardzo rzadkie bóle głowy, które występują cyklicznie, czyli mogą pojawiać się o tej samej porze każdego dnia przez tydzień lub nawet miesiąc. Klasterowe bóle głowy mogą być niezwykle bolesne (ból może powodować opadanie powieki i zatykanie nosa). Zwykle powodują ból po jednej stronie głowy.
  3. Szyjnopochodne bóle głowy – bóle głowy spowodowane inną chorobą lub stanem fizycznym, zwykle problemem szyi. W wielu przypadkach tego typu ból głowy może być spowodowany nagłym ruchem szyi (np. ból może pojawić się po zbyt długim utrzymywaniu szyi w tej samej pozycji). Oprócz bólu można zauważyć większe napięcie lub tkliwość mięśni szyi. Ból może trwać godzinami lub dniami i może ograniczać się do jednej strony głowy, lub twarzy.

W tym artykule opisujemy, co się dzieje w mózgu osoby z migreną? "Te zmiany nigdy wcześniej nie były zgłaszane"

Jak odróżnić objawy migreny od bólów głowy?

Migreny różnią od typowego bólu głowy odczuciami pacjenta, a także przyczynami bólu. Zapisanie objawów i czasu ich wystąpienia może pomóc w zidentyfikowaniu epizodów migreny. Specjaliści zalecają notowanie odczuwanych objawów przez co najmniej 8 tygodni. Informacje, które warto zanotować, to moment wystąpienia objawów, możliwe czynniki wyzwalające (np. stres lub miesiączka), charakter bólu głowy, jakiekolwiek inne objawy, czas trwania objawów, wszelkie zauważalne oznaki migreny (np. aura) oraz przyjmowane w tym czasie leki.

Objawy migreny – aura

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów kojarzących się z migreną jest aura. Zwykle trwa od pięciu minut do godziny. Według specjalistów może wystąpić w ciągu godziny od pojawienia się bólu głowy lub wraz z nim, jednak należy dodać, że niektóre osoby mogą doświadczać aury bez bólu głowy.

Aura pojawia się w tzw. migrenie z aurą i, według wyników badań opublikowanych w 2020 r. na łamach "Current Neurology and Neuroscience Reports" około 30% chorych osób doświadcza aury przed epizodem migreny lub w jego trakcie. Z kolei z badania opublikowanego w 2019 r. na łamach naukowego czasopisma "Journal of Headache and Pain" wynika, że prawie wszystkie osoby cierpiące na migrenę z aurą doświadczają objawów wizualnych, takich jak migoczące światła, zygzakowate linie lub martwe punkty.

Co jednak ciekawe, aura może również współistnieć z objawami, takimi jak zaburzenia słuchu np. szumy uszne (dzwonienie w uszach), muzyka lub ogólny hałas. Według przeglądu badań 2019 r. około 10% osób doświadcza zmian językowych, takich jak problemy ze zrozumieniem lub znajdowaniem słów, w skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju osłabienia po jednej stronie twarzy lub ciała.

Objawy migreny – ból

Jednym z charakterystycznych objawów migreny jest także szeroko rozumiany ból. Zwykle jest to ból pulsujący, który odczuwany jest tylko po jednej stronie głowy. Ból ten jednak może promieniować i w skroniach lub za okiem bądź uchem. Może być też odczuwany wokół oka, w oczodole. Dlatego też osoby cierpiące na migrenę mogą myśleć, że objaw ten wynika ze zmęczenia, dlatego mogą chcieć udać się do okulisty.

W przypadku migreny ból może także być odczuwany w szyi, która na samym początku sztywnieje (co może wskazywać na wczesny etap migreny) lub objawiać się jako pulsujący ból karku. Specjaliści radzą, aby w przypadku odczuwania sztywności karku połączonego z bólem głowy, gorączką, nudnościami i wymiotami, natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważniejszego stanu.

Co ciekawe, aktywność fizyczna, taka jak spacery lub wchodzenie po schodach, mogą pogorszyć ból migrenowy. Zdaniem badaczy pewne rodzaje migren mogą być nawet wywołane przez ćwiczenia (takie jak bieganie i podnoszenie ciężarów) lub wysiłek fizyczny (taki jak aktywność seksualna). Przyjmuje się, że aktywność fizyczna jest czynnikiem wyzwalającym migreny u 22 proc. pacjentów. Jeśli chodzi o aktywność seksualną, to dotychczas była ona rzadkim czynnikiem wyzwalającym, występującym jedynie w przypadku 5 proc. migren.

U osób, u których ból wywołany został aktywnością fizyczną, wymagane jest przeprowadzenie dokładnego badania, które może wykluczyć przyczyny leżące u podstaw bólu, takie jak tętniak mózgu.

Objawy migreny – depresja, drażliwość lub podniecenie

Kolejnymi objawami migreny mogą być zmiany nastroju, które rozpoczynają się w tzw. fazie prodromalnej, czyli pierwszej fazie ataku migreny. Jak twierdzą specjaliści z American Migraine Foundation, zmiany nastroju mogą rozpocząć się kilka godzin lub dni przed fazami aury lub bólu głowy.

Prodrom różni się od aury tym, że występuje przez kilka godzin lub dni, a nie 5–60 minut. Co więcej, zdaniem badaczy, objawy prodromalne u ludzi są bardzo zróżnicowane, np. część osób może doświadczać euforii (intensywnego podniecenia lub szczęścia), jak wynika z badania z 2015 r. opublikowanego w naukowym czasopiśmie "Journal of Neuroscience".

Z kolei z badań opublikowanych rok później w Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry" wynika, że migreny są również powiązane z częstszym występowaniem zaburzeń nastroju, takich jak depresja, stany lękowe i zespół stresu pourazowego (PTSD). Zdaniem badaczy osoby cierpiące na migreny są 2,5 razy bardziej narażone na depresję. Co gorsza, zaburzenia psychiczne u osób cierpiących na migreny może utrudniać leczenie bólu głowy i zwiększać ryzyko wystąpienia migreny przewlekłej.

Zobacz też: Kiedy mogą spotkać nas wahania nastroju?

Objawy migreny – problemy ze snem

Jednym z objawów migreny mogą być również problemy ze snem. Nic dziwnego, bowiem w czasie migreny ciężko jest człowiekowi zasnąć. Co gorsza, bezsenność może doprowadzić do kolejnych epizodów migrenowych, co zdają się potwierdzać badania opublikowane w 2022 r. na łamach naukowego czasopisma "Frontiers in Neurology".

Objawy migreny – zatkany nos lub łzawiące oczy

Czasem zdarza się, że osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać inne objawy, takie jak zatkany nos, wyraźny wyciek z nosa, opadające powieki lub łzawienie. To z kolei może sprawić, że lekarz postawi diagnozę zatokowych bólów głowy, czyli bólów głowy spowodowanych bakteryjną lub wirusową infekcją zatok. Badania opublikowane w 2019 r. w "Journal of Family Medicine and Primary Care" wskazują, że jest to częsta błędna diagnoza migreny. Jak twierdzą specjaliści ze wspomnianego już American Migraine Foundation bóle głowy ustępują w ciągu siedmiu dni od wystąpienia objawów zatokowych.

Objawy migreny – chęć spożywania określonych pokarmów

Co ciekawe, objawem migreny może być też nieodparta zachcianka na określone pokarmy, która pojawia się zaraz przed atakiem migreny. Taką zachcianką bardzo często bywa czekolada, która zdaniem badaczy może również wywołać migrenę (podobnie jak niektóre sery). Jak wynika z badań opublikowanych w 2020 r. na łamach "Journal of Neurology", to, co ludzie postrzegają jako wyzwalacze migreny (w tym czekolada), mogą być wczesnymi objawami migreny.

Objawy migreny – częste oddawanie moczu

Spośród objawów migreny warto również wymienić częstą potrzebę oddawania moczu. Według specjalistów jest to jeden z wielu objawów, których doświadczają ludzie w fazie prodromalnej, czyli okresie przed pierwszym ostrym epizodem migrenowym. Co więcej, oprócz chęci częstego oddawania moczu może także wystąpić zatrzymanie płynów, co może prowadzić do obrzęku. Zobacz, co robić w przypadku zatrzymania wody w organizmie.

Objawy migreny – ziewanie

Objawem zwiastującym nadejście migreny może być… ziewanie. Jednak nie jest to zwykłe ziewanie, bowiem może być ono nadmierne, niekontrolowane i pojawiające się co kilka minut. Dowodzą tego badania, opublikowane w 2017 r. na łamach naukowego czasopisma "Headache", z których wynika, że około 45 proc. osób cierpiących na migrenę doświadczyło ziewania, zarówno w fazie prodromalnej, jak i podczas bólu głowy. Co więcej, osoby, które ziewały, częściej doświadczały aury, nudności i wymiotów.

Objawy migreny – nudności lub wymioty

Nudności i wymioty to kolejne z objawów migreny. Co więcej, według klasyfikacji ICHD-3 (Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy) migrenę bez aury można rozpoznać tylko wtedy, gdy u pacjenta występują jednocześnie nudności i/lub wymioty lub nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Podczas epizodu migreny wszystkie cztery objawy mogą występować jednocześnie. Dlatego też w przypadku objawów, takich jak silny ból, nudności i wymioty, lekarze zwykle podają leki przeciwbólowe pozaustnie (w postaci zastrzyku lub wlewu). Oprócz leków przeciwbólowych można stosować także leki przeciwwymiotne.

Objawy migreny – nadwrażliwość na światło i dźwięk

Do kolejnych objawów migreny zaliczamy również nadwrażliwość na światło (światłowstręt) i dźwięk (fonofobia), co tłumaczy, dlaczego osoby cierpiące na migreny często szukają schronienia w ciemnym i cichym miejscu. W tym miejscu należy dodać, że jasne światło i głośne dźwięki mogą wywołać migrenę lub nasilić ból, podobnie jak niektóre zapachy (osmofobia).

Nadwrażliwość na światło może być również objawem fazy prodromalnej. Zdaniem badaczy około 76 proc. osób cierpiących na migreny zgłasza czynniki, które przyczyniły się do ataku migrenowego i są to w 38 proc. przypadków ekspozycja na światło oraz w 40 proc. przypadków zapachy takie jak perfumy, wody kolońskie i benzyna. Co ciekawe, głównym czynnikiem wyzwalającym był stres i powodował on migrenę w 80 proc. przypadków.

Objawy migreny – problemy z mówieniem

Kolejnym objawem zbliżającej się migreny są problemy z mówieniem. Zdaniem badaczy wiele osób cierpiących na migrenę będzie miało wrażenie, że słabnie i ma trudności w porozumiewaniu się. Dlatego też osoby, które zauważą u siebie problemy z mówieniem, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który upewni się, że problemy nie są związane z poważniejszym problemem zdrowotnym, takim jak udar.

Zobacz też: Ratunku, nie mogę mówić!

Objawy migreny – słabość po jednej stronie ciała

Co więcej, osoby cierpiące na migreny często mogą doświadczać osłabienia mięśni po jednej stronie ciała, takiego jak zwiotczenie ramienia. Należy jednak dodać, że osłabienie to może być również oznaką udaru, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć to jako przyczynę.

Objawy migreny – drętwienie lub mrowienie

Objawy migreny to także chwilowy brak czucia lub uczucie mrowienia, zwykle po jednej stronie ciała, od opuszków palców przez ramię i twarz.

Przeczytaj również: Czy mrowienie twarzy to objaw choroby?

Objawy migreny – zawroty głowy lub podwójne widzenie

Do objawów migreny, mówiąc dokładniej — migreny podstawnej, zaliczamy także zawroty głowy lub podwójne widzenie. Migrena podstawna to rodzaj migreny, w którym objawy poprzedzające ból głowy są powodowane zaburzoną funkcją pnia mózgu. Takie objawy obejmują również niewyraźną mowę, szum w uszach, brak koordynacji i dezorientację. Niektóre osoby mogą także doświadczyć utraty przytomności. Pień mózgu to dolna część mózgu, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym. Migreny te charakteryzują się zazwyczaj poważniejszymi i trwającymi dłużej objawami.

Objawy migreny – objawy podobne do kaca

Zdaniem specjalistów osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać objawy po bólu głowy, takie jak zmęczenie i utrata energii, problemy z koncentracją, osłabienie oraz zawroty głowy. W takich przypadkach możemy mówić o fazie postdromalnej.

Kiedy udać się do lekarza z objawami migreny?

Zaleca się niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem w przypadku doświadczania:

  1. objawów, które wyglądają na pierwszy epizod migreny;
  2. nietypowych objawy migreny lub ich pogorszenia;
  3. ciężkich objawów.

Jeśli wystąpi którakolwiek z poniższych sytuacji, należy również natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską:

  1. niezwykle silny ból głowy;
  2. zaburzenia widzenia;
  3. utrata czucia;
  4. trudności z mówieniem.

Mogą one wskazywać na inny stan, który może wymagać pilnej interwencji lekarskiej (np. udar).

Jak diagnozować objawy migreny?

Migrenę diagnozuje się na podstawie objawów pacjenta, jednak przeprowadza się również badanie fizykalne. Oprócz tego lekarz może zlecić wykonanie badań krwi lub badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa mózgu. Badania te mogą potwierdzić, że nie ma innych przyczyn bólu głowy.

Czasem lekarz może również poprosić pacjenta, by ten prowadził dziennik migrenowy, w którym będzie prowadził notatki zawierające ważne informacje dotyczące doświadczanych objawów. Dzięki temu lekarzowi może być łatwiej zidentyfikować czynniki, które mogą powodować migreny.

Jak leczyć objawy migreny?

Niestety na migrenę nie ma obecnie lekarstwa, jednak leki mogą złagodzić objawy. Co więcej, można również podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia częstotliwości i nasilenia epizodów migrenowych. Należy jednak pamiętać, że leki mogą powodować działania niepożądane.

W przypadku łagodnych i umiarkowanych migren leki dostępne bez recepty, które mogą pomóc złagodzić ból migrenowy, obejmują:

  1. aspirynę;
  2. Acetaminofen (paracetamol);
  3. ibuprofen;
  4. naproksen;
  5. ketoprofen.

W przypadku poważniejszych migren mogą być potrzebne leki na receptę, takie jak ergotamina lub jej pochodna, czyli dihydroergotamina. Inne leki na migrenę na receptę obejmują sumatryptan, zolmitryptan, naratryptan, ryzatryptan, almotryptan, eletryptan i frowatryptan. Zdarza się jednak, że zajdzie potrzeba zastosowania silniejszego leku przeciwbólowego, takiego jak leki zawierające barbiturany (leki nasenne). Należy jednak zauważyć, że leki te mogą powodować uzależnienie i należy je stosować ostrożnie. Lekarz może przepisać je tylko wtedy, gdy jest to konieczne i tylko na krótki okres czasu.

Czasem stosuje się również leki łagodzące inne objawy migren, takie jak leki przeciwwymiotne łagodzące nudności i wymioty.

Oprócz tego można też złagodzić ból migrenowy, kładąc się w ciemnym, cichym pokoju lub kładąc zimny kompres bądź szmatkę na czole lub za szyją. Można także masować skórę głowy, stosując duży nacisk, uciskać skronie czy też napić się kawy (kofeina). Niektórzy uważają, że w przypadku objawów migreny pomocne mogą być suplementy (ekstrakty ziołowe, magnez, koenzym 10, lepiężnik, ryboflawina). Inne podejścia mogą obejmować akupunkturę i ćwiczenia szyi lub fizykoterapię, jednak przed wypróbowaniem któregokolwiek z nich zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Zobacz też: Naturalny sposób na ból bez leków. Ulga już po kilku minutach

Czy można uniknąć objawów migreny?

Nie zawsze można zapobiec epizodom migreny, jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na zmniejszenie ich częstotliwości oraz nasilenia. W profilaktyce migrenowej można wypróbować leki (jeśli bóle głowy występują częściej niż 2 razy w miesiącu) obejmujące:

  1. leki na receptę, często stosowane w leczeniu innych dolegliwości;
  2. leki przeciwpadaczkowe;
  3. leki przeciwdepresyjne;
  4. leki obniżające ciśnienie krwi;
  5. zastrzyki z botoksu.

Specjaliści zwracają również uwagę na inhibitory peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), które też mogą pomóc w zapobieganiu migrenom. Robią to poprzez blokowanie peptydu związanego z genem w nerwach czuciowych. Wiadomo, że ilość tego peptydu wzrasta podczas ataku migreny, więc zablokowanie go może pomóc w zapobieganiu migrenom.

Istnieje również szereg niemedycznych metod leczenia objawów migren mających na celu zminimalizowanie bólu i częstotliwości ich występowania. Jednym z nich jest urządzenie do stymulacji elektrycznej, które wygląda jak opaska na głowę, którą zakłada się raz dziennie na 20 minut w celu stymulacji nerwu związanego z migreną. Inną metodą przeciwdziałającą migrenom jest identyfikowanie ich przyczyny. W tym celu dobrze jest prowadzić dziennik, w którym zapisujemy, jak się czuliśmy, co robiliśmy, jedliśmy i piliśmy, zanim pojawiły się objawy migreny.

Szczególnie pomocne może być unikanie:

  1. niskiego poziomu cukru we krwi;
  2. nadmiernego wysiłku fizycznego;
  3. stresu;
  4. niektórych produktów spożywczych (np. czekolady i produktów zawierających tyraminę lub MSG);
  5. niektórych leków (np. HTZ i niektórych tabletek antykoncepcyjnych);
  6. jasnego światła i migoczących ekranów.

Co więcej, zdaniem specjalistów warto zadbać, o wystarczają ilość snu, picie dużej ilości wody, utrzymywanie prawidłowej postawy i regularną aktywność fizyczną. Jeśli jednak wprowadzenie tych zmian nie złagodzi nasilenia i częstotliwości epizodów migreny, lekarz może zalecić inne metody leczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

  • Masz poranną czy popołudniową migrenę? Przyczyny obu są różne
  • Naukowcy zauważyli związek migrenowy z chorobami jelit. Nowe badania
  • Jest szansa dla osób cierpiących na migreny. Koniec z nieznośnym bólem

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • wymioty
  • nudności
  • ból głowy
  • migrena
  • ból
  • migreny
  • migrena z aurą
  • leczenie migreny
  • epizody migreny
  • bóle migrenowe
  • bóle głowy migrenowe
  • ból migrenowy

REKLAMA

Nie masz czasu na wizytę w przychodni?

- umów zdalną konsultację z lekarzem od ręki!

Migrena - objawy w zależności od rodzaju. Jak sobie radzić z migreną? (4)

Rekomendowane dla Ciebie

  • Mogą wywoływać migreny. To popularne środki na problemy gastryczne "Przyjmowanie leków na refluks o 70 proc. zwiększa szanse ataku migrenowego lub napadowego bólu głowy" — wynika z najnowszych badań. Medycy nie wiedzą na razie,... TGd
  • Miesiącami miał migreny. Lekarze nie dowierzali, co zagnieździło się w mózgu Ból głowy to całkiem powszechna dolegliwość, która od czasu do czasu spotyka każdego z nas. Przyczyn może być wiele – od skoków ciśnienia atmosferycznego, po... Ewd
  • Po tym poznasz, że to nie jest "zwykły" ból głowy, a migrena [FRAGMENT KSIĄŻKI] Ból głowy to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości. Bywa reakcją na stres i zmianę pogody, konsekwencją nieprzespanej nocy, a także objawem... Wydawnictwo Muza
  • Masz poranną czy popołudniową migrenę? Przyczyny obu są różne Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyła bólu głowy. Deficyt snu, stres, zbyt mała ilość przyjętych płynów albo skutki ubiegłonocnej zakrapianej imprezy — znamy... Małgorzata Lachowicz-Jachim
  • Naukowcy zauważyli związek migrenowy z chorobami jelit. Nowe badania Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Seulu zbadali związek między migrenowymi bólami głowy a nieswoistym zapaleniem jelit (IBD). Jak ustalili badacze z... Sandra Kobuszewska
  • Silne migreny i napady padaczkowe. Neurolog z Krakowa od lat obserwuje ich zaostrzenie w okresie świątecznym Napady padaczkowe i migreny mogą nasilać się podczas świąt Bożego Narodzenia. Neurolog z Krakowa wyjaśnia, że od lat obserwuje u swoich pacjentów zaostrzenie... Sandra Kobuszewska
  • Co się dzieje w mózgu osoby z migreną? "Te zmiany nigdy wcześniej nie były zgłaszane" Migrena to wyniszczająca nieuleczalna choroba mózgu i jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności. Przeszywający tętniący ból to jeden z jej typowych... Monika Mikołajska
  • Jest szansa dla osób cierpiących na migreny. Koniec z nieznośnym bólem — Działający od roku, a od sierpnia także u nas, program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu... PAP
  • materiał promocyjny Powiedz STOP migrenie Powtarzający się, pulsujący ból głowy wyłącza Cię z codziennego życia? Nie tylko Ciebie – liczba Polaków żyjących z migreną sięga 3,5 mln. W skali globu to 15...
  • Cierpisz na migrenę? Przyjrzyj się swoim jelitom. Ekspertka: to nie kwestia "urody" [FRAGMENT KSIĄŻKI] Przewlekły ból głowy przez wielu wciąż uważany jest za "przesadę" i "wymysł" (szczególnie kobiet). Tymczasem migrena to poważna choroba, która potrafi wyjątkowo... Wydawnictwo Czarna Owca
Migrena - objawy w zależności od rodzaju. Jak sobie radzić z migreną? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated:

Views: 6120

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.